Jól működik a magyar felvételi rendszer?

2021. január 25.

Minden évben tízezrek izgulnak azon, hogy vajon elég pontot gyűjtöttek-e ahhoz, hogy bekerüljenek a kinézett egyetemi képzésre. De vajon a felvételi pontszám jó mérőszám arra, hogy az alapján döntsük el, hogy ki nyer felvételt az egyetemre, és ki nem? Kollégáink, Nagy Marcell és Molontay Roland ennek jártak utána a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tanuló 21 457 hallgató tanulmányi adatai alapján. Szofisztikált statisztikai módszertan alapján úgy találták, hogy a felvételi pontszám meglehetősen jó prediktora a későbbi egyetemi teljesítménynek, habár a hatás tudományterületenként eltérő. Eredményeikről az Assessment & Evaluation in Higher Education folyóiratban számoltak be, mely a Google rangsora alapján 3. legjobb tudományos folyóirat a felsőoktatás témakörében.